Технічний словник
 

 

Деякі терміни, що відносяться до дерев(Вікіпєдія)


 • Головна деревина - деревина, яка в певних лісорослинних і економічних умовах найкращим чином відповідає господарським цілям.

Другорядна деревина - деревина меншою господарської цінності, ніж головна деревина.

• Небажана деревина - деревина, яка не відповідає господарським цілям в певних економічних умовах.

 • Кращі дерева - дерева переважно головної породи, які за своїм станом і якісними показниками найбільш повно відповідають господарським цілям. • Допоміжні дерева - дерева, що сприяють зростанню та підвищенню якості кращих дерев.

• Підгін - дерева або чагарники, що сприяють прискоренню зростання і поліпшення форми стовбура головної деревної породи.

Небажані дерева - дерева, що не відповідають господарським цілям і негативно впливають на ріст і стан кращих і допоміжних дерев.

• Бурелом - дерева, зламані вітром.

• Хмизом - мертві дерева, що лежать на землі.

• Ветровала - окремі дерева і деревостани, повалені з корінням вітром.

• Сломиш -дерево, що стоїть без крони.

• Суховершинности - наявність сухої вершини у зростаючого дерева.

• Фаутние дерева - дерева з ушкодженнями і дефектами стовбурів різного походження.

• Насіннєві дерева - дерева, що залишаються на вирубці для її обсіменіння, плодоносні, вітростійкі, гарного росту і якості.

• Технологічний коридор в лісі - просіка, призначена для розміщення та пересування технічних засобів при проведенні рубок лісу.


Деякі терміни, що відносяться до рубок


Лісосіка - частина насадження, намічена під рубку і відмежована візирами.

Вирубка - лісосіка або частина її, на якій деревостани вирубаний, а новий ще не зімкнулося.
Рубкі головного користування - рубка стиглого і перестійних деревостанів для заготівлі деревини і відновлення лісу.
Проріджування і прохідні рубки (ППР) - призначення рубок стало проводитися по відносній повноті, розрахованої за стандартними таблицями сум площ перетинів стовбурів.
Вибіркові санітарні рубки (ВСР) - з насадження вибираються сухостійні, всихають, сильно ослаблені, пошкоджені шкідниками, хворобами, а також в результаті стихій природних явищ і техногенних впливів окремі дерева або їх групи.
Суцільні санітарні рубки (ССР) - Проводяться лісокористувачами шляхом одночасної вирубки всіх дерев насадження або його частини на площі 0,1 га і більше. В рубку відводяться деревостани пошкоджені шкідниками, хворобами, а також в результаті впливу стихійних природних явищ і техногенних впливів до ступеня втрати насадженнями біологічної стійкості. Про «втрати біологічної стійкості» судять за значенням повноти насаджень, яка в стиглих і перестійних лісах не повинна опускатися нижче 0,5.
Лісовідновні рубки (ЛВР) - Критерієм призначення ЛВР є зниження повноти деревостану до критичного рівня, який на частку одиниці вище, ніж при призначенні РСР. У перестійних, стиглих і пристигаючих деревостанах їх призначають при повноті 0.5, середньовікових - 0.4. В іншому ЛВР нічим не відрізняються від суцільних санітарних рубок. 

 Стиглість лісу - стан і вік насаджень або дерев, при якому вони найбільш придатні для використання.


         Деякі терміни протипожежних заходів


Протипожежні бар'єри - природне або спеціально створена перешкода, що забезпечує зупинку розповсюдження лісової пожежі (протипожежний розрив, квартальні просіки, меліоративні канави, болота, дороги загального і спеціального користування, просіки, мінералізовані смуги, газо- і електротрасси, пожежостійкі узлісся, контрольовані випалювання та інші перешкоди).

 

Протипожежний розрив - спеціально прорублена в лісі просіка шириною до 20 м, очищена від горючих матеріалів, з мінералізованою смугою шириною не менше 2,5 м або дорогий з метою організації перешкод на шляху поширення лісових пожеж і створює умови для їх гасіння. Протипожежний розрив призначений для зупинки поширення верхових і сильних низових лісових пожеж.

 

мінералізована смуга -  штучно створена на поверхні землі смуга, очищена від лісових горючих матеріалів до мінерального шару лісового грунту. Прокладається навколо хвойних молодняків, населених пунктів розташованих в хвойних лісах, місць рубок, вантажних майданчиків. Ширина смуг повинна складати не менше 1,4 м.

 

пожежостійка галявина -  галявина з пожежостійкіх деревних і (або) чагарникових, як правило листяних порід в хвойних лісах шириною не менше 150 м. За кордонів таких галявин з зовнішньої і внутрішньої (до лісу) сторони прокладаються мінералізовані смуги шириною не менше 2,5 м. На смузі лісу повністю забирається хмиз, підріст і пожежонебезпечний підлісок, обрубуються у дерев гілля на висоту 2 м.

 

 контрольовані випалювання -  застосування керованого вогню в лісогосподарських цілях.

 

Пожежна безпека в лісах -  зведення лісів (ділянок лісу) в стан, при якому знижується до мінімуму ймовірність виникнення і поширення лісових пожеж і забезпечуються умови для ліквідації виникаючих осередків горіння.

 

Місце відпочинку -  частина території лісового фонду, яка використовується для організації відпочинку жителів міст та інших населених пунктів.

 

протипожежний аншлаг -  Аншлаги протипожежної та лісозахисної тематики встановлюються з метою попередження порушення правил поведінки в лісі і закликають населення не перетворювати лісу в звалища, обережно поводитися з вогнем в лісі, дотримуватися елементарних правил розведення багаття.

 

меліоративні канави -  елементи осушувальної системи перезволожених лісових територій (магістральні канали, збірні канави, водопровідні борозни). Їх параметри визначаються проектом.

 

протипожежна водойма -  штучний або природний джерело (сховище) води, використовуваної при гасінні пожеж; входить в комплекс споруд пожежного водопостачання.


на главную

          Вміст цього сайту є власністю Copyright © 2018ДП "Куп"янский лiсгосп" Борiвське лiсництво.

                                                          

 

 

 

 
Обновлен 27 авг 2018. Создан 02 июн 2018