Шкідники лісу
 

    Більше 60% площі Боровського лісництва займає сосна звичайна (Pinus sylvestris)

 

    Ці красиві вічнозелені рослини наповнюють ліс цілющим ароматом і тішать око круглий рік.

 

    Існує помилкова думка, що хвойні рослини невибагливі, довговічні і, головне, не схильні до ніяких хвороб. Посадив сосну або ялину - і все, більше не буде жодних проблем. Нічого подібного! Незважаючи на зовнішню потужність і велич - сосни, як і усе живе, схильні до різних захворювань, а шкідників несчесть.

 

   Серед сотень видів комах, що мешкають в лісах, десятки є по справжньому небезпечними, які наносять величезний ущерб лісу, аж до повного його знищення. Багато хто з них ушкоджує хвою, молоді пагони, стволи, внаслідок чого починається побуріння і усихання різних частин рослини, що у свою чергу призводить до зниження або повної втрати декоративних, товарних якостей, а іноді і загибелі рослини.

 

       Перший симптом, який нас повинен насторожити, - пожовтіння і

побуріння окремих гілок. Це звичайна історія: красива досі рослина з пухнастою і здоровою кроно .раптом починає жовтіти і сохнути. Одна з причин - шкідники. Здорове дерево не так вуж і просто заселити. Все починається прозаїчно, з механічних ушкоджень.

 

   Невдалий турист нарубав кілочків для казанка на вогнищі, бабуся - цілителька йде з лісу з відерцем молодих, соковитих пагонів сосни для цілющого відвару, любителі лазні - з нарізаними віниками з берези і дуба, мисливець "віддячив" лісу пучком картечі... Все, шлях для грибкової інфекції відкритий.

 

   Лісові пожежі, рекреаційне навантаження, посуха, засмічення лісу, ветроламы і сніголамы призводять до порушення балансу між життєдіяльністю кореневої системи і крони дерева, які тісно взаємозв'язані. В результаті коренева система не забезпечує у необхідній кількості гормонами надземну частину дерева, яка у свою чергу не може отримати в потрібній кількості гормони з низхідним струмом речовин. Утворюється замкнуте коло.

 

    Дерево починає слабшати, що робить його легкою здобиччю для шкідників лісу, і вони цей момент не пропустять. Щоб успішно боротися з ними, шкідників потрібно знати в обличчя. Ось неповний перелік шкідників, які прогризають ходи під корою і в деревині срубленых і живих дерев в лісі:

 

Короїд –типограф, багатоходий короїд, великий ялиновий лубоїд, гравер звичайний, великий і малий соснові лубоїди, шестизубчастий і верхівковий короїди, смугастий деревинник, дубовий заболонник, великий ільмовий, струменистий і блискучий заболонники, Не відстають від них і шовкопряд-монашка, сосновий похідний шовкопряд, каштановий мінер, ясенева смарагдова  златка, чорний сосновий вусач, насінний клоп, сосновий підкоровий клоп і др..

 

   Якщо чисельність жуків, що вилітають із ослаблених дерев дуже висока,вони заселяють здорові дерева поблизу. Утворюється осередок ураження.

 


 Оскільки важливим завданням лісництва є одержання високотоварної деревини, необхідно звести до мінімуму втрати її якості внаслідок діяльності стовбурних шкідників. Тому заселену шкідниками деревину потрібно вчасно вилучати. Пошкоджені цими комахами дерева, вилучають під час рубок догляду.

 

    На сторінках цієї статьї можна подивитись на фото карантинніх шкідників по Харківській області.

 

   З детальним описом основних шкідників сосни і міри боротьби з ними можна ознайомитися тут: http://greengarden.pp.ua/vrediteli-sosny/


                                                

 

     Вміст цього сайту є власністю Copyright © 2018ДП "Куп"янский лiсгосп" Борiвське лiсництво.

                                                          

 

 

 

 Обновлен 02 окт 2018. Создан 30 авг 2018