В лесу болела елочка
 

  У статті шкідники лісу ми познайомилися з комахами, які наносять ущерб лісу.

 

   Але окрім них, великої шкоди рослинам завдають численні патогенні мікроорганізми, що розвиваються як на корі, коренях так і на хвоинках. Найчастіше це гриби.

 

  Починається все досить прозаїчно. Прилетіла дрібна комашка або заповз жук, пошкодили гілочку, тут же через ранку проникла найдрібніша спора гриба, сформувалася грибниця і почала жити за рахунок живих тканин рослини. Спочатку побуріла хвоинка, потім гілочка, половина рослини, і поступово на сосні залишається лише верхівка.

   В результаті доводиться повністю замінювати хворі рослини. При цьому немає ніякої гарантії, що нова молода сосна, посаджена на тому ж місці, не захворіє від іржі, що напала на неї.

 

   Для сосни в травні - червні пузирчаста іржа, або рак - основне захворювання, яким вона страждає щороку. Окрім цієї напасті на соснах відзначається іржа хвої сіянців, сосновий вертун, смільний рак. Із захворювань широке поширення отримав склеродерриевый рак, при якому на стволі відзначається  утворення глибоких ракових виразок, некрози кори і відмирання бруньок і хвої.

 
   Останніми роками активізувалося буре шютте, зухвале пожовтіння і осипання хвої. Буває ще снігове шютте, при якому хвоинки стають грязно- сірого кольору і покриваються тонкою сірою грибницею.

 

   Часто на соснах розвивається стволова гнилизна, викликана розвитком в нижній частині ствола грибів, - трутовиків. Комлевая гнилизна (збудник - трутовик Fomes annosus) - невиліковне захворювання хвойних рослин. Інші дерева вражаються рідко. Перші ознаки захворювання - пожовтіння і в'янення хвої. Стан дерева різко погіршується, і, врешті-решт, воно гине. На стволах, при їх основі, можуть вирости плодові тіла грибів, що нагадують за формою  козиркиХворе дерево викорчовують і спалюють. Інші хвойні рослини на цьому ж місці висаджувати не можна.

 

   Великий ущерб в соснових лісах доставляють коренева гнилизна і кореневі губки. Вражаються дерева незалежно від розміру і віку. На початковій стадії ознак захворювання немає. Але виявивши це захворювання, ви повинні розуміти, що це дерево приречене на повне і безповоротне відмирання. Врятувати його практично неможливо.

    Грибки, які вражають деревину кореневої системи, повільно, але наполегливо піднімаються вище за кореневу шийку, створюючи рихлі порожнечі в тканинах дерева. Коренева губка піднімається набагато вище, до 4-7м. Поява цих грибків супроводжується різними кореневими і деревними шкідниками (Точкова смолевка (Pissodes notatus), личинки великого соснового довгоносика (Hylobius abietis), східний травневий (лісовий) хрущ ( Melotontha hippocastani). Лечинки цього хруща живуть до 4-х літнього віку, постійно вигризаючи корені рослини.

   Такі хворі дерева легко піддаються ветровалу, і падають навіть при незначному вітрі або сніговому навантаженні. Хоча до падіння на зовнішній вигляд воно виглядало нормально.

 
   Із за відсутності бюджетного фінансування масові превентивні заходи боротьби з хворобами проводяться рідко, а має місце лише точкове застосування хімічних препаратів на невеликих ділянках.

   Така ось сумна історія. І не вірте, що хвойні рослини не хворіють.

                                                

                 

          Вміст цього сайту є власністю Copyright © 2018ДП "Куп"янский лiсгосп" Борiвське лiсництво.

                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Обновлен 02 окт 2018. Создан 12 сен 2018